Dlaczego Alanya

My polecamy Alanyę, dlatego, że : tutaj lato trwa od kwietnia do końca listopada, a od listopada do kwietnia mamy tu ciepłą, czasami deszczową wiosnę 🙂 Alanya jest bardzo dobrym miejscem wypadowym na wycieczki. Stąd możecie jechać do Pamukkale, do Kapadocji, Myra-Kekova, a i w okolicy jest sporo do zwiedzenia : Side, Aspendos, Manavgat , Sapadere, Green Kanion itp. W Alanyi też nie będziecie się nudzić ,jest tu najstarsza i najlepiej zachowana stocznia, słynna Czerwona Wieża, Kale – twierdza na wzgórzu… Dla schopingowców jest kilka bazarów, niezliczona ilość butików. Dyskoteki i bary w porcie – dla tych co lubią pobalować …a dla tych co preferują plażing- smażing, cieplutka woda w morzu śródziemnym, no i plaże rozciągające się wzdłuż całego wybrzeża 🙂  Jednym słowem, dla każdego coś miłego…

Do zobaczenia w Alanyi 🙂 Wujek i Mariolka 🙂

ALANYA – PERŁA TURECKIEJ RIWIERY

Miasto- zabytek Alanya, położone jest u wybrzeży dwóch zatok Morza Środziemnego, nad którymi wznosi się skaliste wzgórze z ruinami Seldżuckiej Twierdzy.
Alanya posiada status miasta powiatowego, ale stara się o zmianę go na wojewódzki.
Liczy sobie ok. 390 tys. mieszkańców. W sezonie, łącznie z turystami, liczba ta dochodzi do ok. 3 mln .
My Polacy bardzo ukochaliśmy sobie ten kurort..
Przyjeżdża nas tu coraz więcej.
Zarówno na wczasy i wypoczynek, jak też po to aby się tu osiedlić, lub dokonać inwestycji.

Alanya łączy w sobie europejskie standardy i wschodnią gościnność. Miasto to posiada wspaniale rozwiniętą infrastrukturę i tropikalny mikroklimat, który zawdzięcza swemu położeniu – od północy otaczają Alanye góry Taurus, nie dopuszczając wpływu zimnych prądów, a od południa ciepłe morze Śródziemne i Afryka ze swoim tropikalnym klimatem. Przepiękne miasto-kurort z doskonale rozbudowaną bazą hotelową, licznymi restauracjami i barami, które zapraszają do siebie zmęczonych słońcem turystów, aby mogli podziwiając niepowtarzalne widoki na morze śródziemne z jego plażami i dumnie wznoszące się szczyty gór Taurus, napić się naturalnego soku z owoców tropikalnych lub spróbować smakołyków kuchni tureckiej. Wieczorami możemy spotkać turystów w porcie lub na plaży Kleopatry z niecierpliwością czekających na niepowtarzalne zjawisko – zachód słońca nad morzem Śródziemnym. Dużo się też mówi o życiu nocnym w Alani. Należy pamiętać o Starym Porcie, w którym mieszczą się największe dyskoteki, bary, restauracje z turecką muzyką na żywo, które to miejsce kipi życiem i rozrywką. Nie bez kozery nazywane jest zarówno przez turystów jak i tubylców tureckim Rio de Janerio. Niepowtarzalne połączenie zabytków architektury, tropikalnej przyrody i wiecznie panujący tu świąteczny nastrój sprawiają, iż Alanya to wymarzone miejsce na spędzenie tu urlopu.

PLAŻA  KLEOPATRY –  ROMANTYCZNA OAZA PRZYRODY.

Ponad 2000 lat temu, Marek Antoniusz podarował  miłości swojego życia – Kleopatrze to piękne i romantyczne miasto  razem z jego złoto- piaszczystymi plażami.
Plaża Kleopatry to ulubione miejsce na spacery i kąpiele słoneczne dla wszystkich turystów, jak i dla mieszkańców Alani. Tutaj można nie tylko popływać w ciepłych i przejrzyście czystych wodach morza Śródziemnego, czy też zażywać kąpieli słonecznych. W tym wyjątkowym miejscu można również skorzystać ze sportów wodnych, takich jak  jazda na motorach wodnych, przelot spadochronem za motorówką, pływanie rowerem wodnym, czy też statkiem. Od północnej strony plaży ukazuje się nam przepiękny widok na panoramę gór Taurus, pokrytych zielonym dywanem na tle błękitnego nieba. Po wschodniej stronie plaży unosi się nad nią skalista skarpa, na wysuniętym w morze półwyspie, z wznoszącymi się na niej dumnie ruinami seldżuckiej twierdzy. Te niezapomniane widoki głęboko zapadną Wam w pamięci! Tutaj zatrzymał się dla nas czas. Tak jakby jeszcze przed chwilą przechodziła tędy, po tym samym złocistym piasku, słynna para : Marek Antoniusz i Kleopatra.

TWIERDZA – KALE

Najwspanialszym i najczęściej odwiedzanym przez turystów zabytkiem Alani  jest Twierdza- Kale, zbudowana w II w p.n.e przez króla piratów i pamiętającą czasy starożytnej Grecji, Cesarstwa Rzymskiego, Bizancjum, najazd Turków Seldżuckich, świetlany okres panowania Imperium Osmańskiego oraz czasy powstania Republiki Tureckiej założonej przez Ojca Turcji – Kemala Mustafę Ataturka. Twierdza ta to jeden z licznych znajdujących się na tym terenie zabytków, do których zwiedzania serdecznie zapraszamy. Na tym samym wzgórzu zwiedzić możemy meczet Sulejmana, ruiny Bizantyjskiej Bazyliki oraz  pałacu Sułtana Alladina Keykubata.